Планирайте конспект на часовете по имунология. Обобщение на урока: Имунитет. органи на имунната система. Разработено от: Куст И. В. - учител по биология и химия

Елена Бабешко
Обобщение на урока "Имунитет" биология 8 клас

Резюме на урок по биология по темата"Имунитет. ". 8-ми Клас

Бабешко Елена Владимировна, учител биология и химия

Цел урок: запознаване на учениците със защитния механизъм на тялото - имунитет.

Задачи:

Образователни: разкрийте концепцията имунитетда се запознаят с механизма на действие имунитетобосновете необходимостта от ваксинация.

Образователни: формиране на чувство на гордост от постиженията на местната медицина в борбата с инфекциозните заболявания.

Образователни:Умения за форма: слайдове и диаграми; извлече необходимата информация.

Оборудване: компютър, проектор, ваксинационен календар, слайд презентация.

Тип урок: изучаване на нов материал.

аз Организиране на времето

Слайд номер 1.

Учител: Момчета, погледнете екрана. Това са думите на изключителния руски физиолог И. И. Мечников.

Имаше много въпроси, на които човечеството не можеше да отговори. Хората не можаха да разберат защо двама души са в еднакви условия, при които има възможност да се заразят, но единият се разболява, а другият не. Защо мислиш?

Целта за днес урокЩе се опитаме да намерим отговор на този въпрос.

При учене нова темаимаме нужда от знания за състава на кръвта и за формените елементи на кръвта.

II. Проверка на покрития материал

Слайд номер 2.

Учителят провежда фронтален разговор върху преминатия материал. В хода на което се проектират въпроси на екрана.

III. Усвояване на нови знания

1. История на откритията.

Учител: Инфекциозните болести са известни отдавна. Слайд #3

Четене на откъс от произведението на А. С. Пушкин „Празник по време на чума“. Исторически данни.

Сега църквата е празна;

Училището е глухо заключено;

Нива лениво презряла;

Тъмната горичка е празна;

И селото като жилище

Изгорено, струва си -

Всичко е тихо. Едно гробище

Нито празен, нито тих.

Всяка минута носят мъртвите,

И стенанията на живите

Страшно помолете Бога

Успокойте душите им!

Всяка минута имате нужда от място

И гробове помежду си.

Като уплашено стадо

Скупчват се в стегната редица.

(Откъс от творбата на А. С. Пушкин „Пир по време на чума“).

Учител:

Епидемиите от чума, холера, едра шарка, грип оставиха дълбока следа в историята на човечеството.

През 14 век ужасна епидемия минава през Европа "Черната смърт", която претендира за 15 милиона души. Това беше чума, която погълна всички страни и от която умряха 100 милиона души.

Едрата шарка, наречена шарка, остави не по-малко ужасна следа. "черна шарка". Вирусът на едра шарка причини смъртта на 400 милиона души, а оцелелите ослепяха завинаги. Регистрирани са 6 епидемии от холера, последната през 1992-93 г. в Индия, Бангладеш. грипна епидемия т.нар "испанец"през 1918-1919 г. отне живота на стотици хиляди хора, епидемиите са известни под името "азиатски", "Хонг Конг", и в наши дни "свинско"грип.

В продължение на много десетилетия човечеството се опитва да се бори с тези заболявания. Избухванията на инфекциозни заболявания се наричат ​​епидемии. Участието на микробите в инфекциозните заболявания е доказано от френския учен Луи Пастьор.

Той предположи, че ако заразите човек с отслабени микроби, които причиняват леко заболяване, тогава в бъдеще човекът няма да се разболее от това заболяване. Той ще се развива имунитет. Тази идея е подтикната от работата на английския лекар Едуард Дженър. слайд номер 4

Съобщение: През 1796 г. английският лекар Едуард Дженър открива, че хората, които са били болни от кравешка треска, не се страхуват от едра шарка. Тогава Дженър решил да въведе течност от пустулите на болна крава в човешкото тяло. Той вземаше малко течност от везикулите на вимето на крава и я втриваше в драскотина по кожата на човек. Заразеният е развил лека шарка. Първият му пациент е момче, на което влива течност от петна от крави, а след време вкарва и човешка шарка. Момчето не се разболя. Хората, ваксинирани по този начин, никога не са се разболявали от едра шарка. Той нарече изобретението си ваксина (от латинската дума "вака" - "крава"). Дженър не намери научно обяснение за успеха си, той просто предположи, че с въвеждането на отслабен патоген, тялото ще може да се защити срещу него.

Съобщение: Името на Луи Пастьор Слайд № 5 се свързва с появата на много ваксини срещу различни заболявания, например ваксината срещу бяс. Вирусът на бяс заразява клетките нервна система. При болно животно или човек се появяват конвулсии на фаринкса и ларинкса от вода. Не може да пие, въпреки че е жаден. Смъртта може да настъпи от парализа на дихателната мускулатура или спиране на сърдечната дейност. Ето защо, веднага след ухапване, трябва незабавно да се консултирате с лекар. Той ще приложи ваксинациите срещу бяс, предложени от Луи Пастьор.

Учител: Момчета, виждате портрет на И. И. Мечников. Защо неговият портрет е до портретите на Генер и Пастьор?

Слайд номер 6.

Учител: Пастьор и Мечников се считат за основоположници на науката имунология.

Имунология- глава медицинска науказа имунитета на организма към инфекциозни заболявания, неговите защитни механизми.

Нашето тяло е в състояние да се защити от вредното въздействие на микроорганизмите. Прониквайки в тялото, те се срещат с неговите защитни сили - имунитет.

Учител: темата на нашата урок ИМУНИТЕТ.

Ще разгледаме видовете имунитет, разберете ролята на кръвните клетки в образуването имунитет.

Слайд номер 7.

Учител: ИмунитетСпособността на тялото да се защитава срещу патогени.

(Слайд 1 Биология 8. дропла)

Учител: чуждите вещества се наричат ​​антигени (това са микроорганизми, вируси и всякакви клетки, чийто състав се различава от състава на собствените клетки на тялото.

Произвеждат се антитела срещу антигени.

Антителата се синтезират от специални клетки - лимфоцити. (Слайд 2 Биология 8. дропла)

В тялото има няколко вида лимфоцити. слайд 8.

Учител: Всеки тип антитяло е в състояние да неутрализира строго определен антиген, точно този, който е открит от Т-лимфоцита. Когато антигенът влезе в тялото за втори път, антителата се произвеждат по-бързо. Това явление се нарича имунна памет. Казват, че се е получило имунитет.

2. Изгледи имунитет. Слайдове 3-5 Биология 8. дропла

Слайд номер 9.

Имунитет

Естествено Изкуствено

вродена придобита активна пасивна

ваксинален терапевтичен серум

Учител: отколкото изкуствено имунитетразличен от естествения имунитет?

(Учениците дават своите предположения.)

Учител: - Какво според вас означава вродено имунитет?

В кръвта има антитела от някои заболявания (кучешка чума и др.).

Какво означава придобито?

В резултат на заболяване или с майчиното мляко.

Учител: Изкуствен имунитетгенерирани по два начина: въвеждане на ваксината и въвеждане на терапевтичен серум.

Учител: Помните ли какво въведе Е. Дженър за предотвратяване на едра шарка?

Течност от везикули от едра шарка, т.е. отслабени микроорганизми.

Ваксините са култура от отслабени микроорганизми.

Учител: Какво се случва, когато се постави ваксина?

Т-лимфоцитите разпознават, а В-лимфоцитите произвеждат антитела. Активен имунитет.

Когато човек вече е болен, инжектират терапевтичен серум, който съдържа готови антитела.

Това е пасивно имунитет.

3. Заболявания, свързани с отслабване имунитет. Слайдове 11-15

Съобщение на ученика „Алергия“

Характеристики на заболявания в резултат на отслабване или увреждане имунитет: СПИН, грип. Разказ с елементи на разговор за профилактика на болестите.

C - синдром

P - придобити

И - имуно

D - дефицит

- Какво знаете за СПИН?

Как можете да се предпазите от заразяване със СПИН?

Опасен ли е грипът?

- Мислите ли, че има имунитет срещу грип, СПИН?

IV. Проверка на усвояването на нов материал от учениците

Учител: Момчета, нека си представим такъв случай.

В болница е настанено дете, с диагноза дифтерия. Неговите патогени засягат лигавицата на гърлото и техните отрови се пренасят от кръвта в цялото тяло, причинявайки тежко отравяне.

- Какво трябва да се запознае с детето

Учител: През февруари - март има епидемия от грип. Как можете да се предпазите от грип? Какво да въведете: ваксина или терапевтичен серум? Защо?

Учител: У нас има система за ваксиниране. Погледнете ваксинационната карта.

(карта за ваксинация се разглежда)слайд 16

Учител: Момчета, разгледахме защитния механизъм на тялото - имунитет, видове имунитет.

Какви фактори смятате, че укрепват имунитет, и които отслабват.

На масите на учениците има таблица „Ролята на факторите, които отслабват и укрепват имунитет".

Учителят организира фронтален разговор, по време на който масата се попълва.

Отслабващи фактори Фактори на имунитетаукрепване имунитет

1. Лоши навици 1. Здравословен начин на живот

2. Енергийно изчерпване Отчитане на енергийните разходи на тялото

3. Стресът унищожава лимфоцитите 3.

4. Липса на физическа активност 4

На екрана слайд номер 16.

V. Дебрифинг урок.

Учителят обобщава урок,докладва домашна работа: стр. 136-137, c. 1-9

Учител: Днес на урокговорихме за важно свойство на тялото - неговия защитен механизъм.

От проникването на бактерии и чужди вещества тялото има външни и вътрешни защитни бариери;

Външните бариери са кожата и лигавиците;

Вътрешен защитен механизъм - имунитет;

основна роля в оформянето имунитетиграят бели кръвни клетки - левкоцити.

клас: 8

Целта на урока:Запознаване на учениците със защитния механизъм на организма – имунитет.

  • Образователни: да се разкрие понятието имунитет, да се въведе механизмът на действие на имунитета, да се обоснове необходимостта от ваксинация.
  • Образователни: формиране на чувство на гордост от постиженията на местната медицина в борбата с инфекциозните заболявания.
  • Образователни: Формиране на умения: самостоятелно да работи с текста на учебника, слайдове и диаграми; извлече необходимата информация.

Оборудване: портрети на Л. Пастьор, И.И. Мечников, самостоятелно изработена схема „Имунитет“, календар на ваксинациите, слайд презентация.

Вид на урока: изучаване на нов материал.

I. Организационен момент

Слайд номер 2.

Учителят: Момчета, погледнете екрана. Това са думите на изключителния руски физиолог I.I. Мечников.

Имаше много въпроси, на които човечеството не можеше да отговори. Хората не можаха да разберат защо двама души са в еднакви условия, при които има възможност да се заразят, но единият се разболява, а другият не. Как може да се обясни това?

Учениците изразяват своето мнение.

Учителят: Днес в урока ще се опитаме да намерим отговора на този въпрос и ще разгледаме значението на защитните механизми на нашето тяло.

Когато изучаваме нова тема, се нуждаем от знания за състава на кръвта и за формираните елементи на кръвта.

II. Проверка на покрития материал

Слайд номер 3.

Учителят провежда фронтален разговор върху преминатия материал. В хода на което се проектират въпроси на екрана.

III. Усвояване на нови знания

1. История на откритията.

Учител: Инфекциозните болести са известни отдавна. В продължение на много десетилетия човечеството се опитва да се бори с тези заболявания. Един от първите, които направи това беше EDWARD JENER.

Студентско съобщение. Слайд #4

Едуард Дженър е английски лекар и изобретател на ваксината срещу едра шарка.

Учителят: Делото на Едуард Дженър е продължено от Луи Пастьор. Лю Пастьор беше първият, който разбра, че микробите са причинители на инфекциозни заболявания и обърна внимание на факта, че след прехвърлянето на болестта човек, като правило, вече не страда от това заболяване.

Студентско съобщение. Слайд номер 5. Слайд #6

Луи Пастьор - френски химик, най-великият изследовател.

Учител: Момчета, виждате портрет на I.I. Мечников. Защо неговият портрет е до портретите на Генер и Пастьор?

Слайд номер 7.

Учител: Пастьор и Мечников се считат за основатели на науката имунология.

Имунологията е клон на медицинската наука за имунитета на организма към инфекциозни заболявания, неговите защитни механизми.

Нашето тяло е в състояние да се защити от вредното въздействие на микроорганизмите. Прониквайки в тялото, те се срещат с неговите защитни сили - имунитет.

Учител: Темата на нашия урок е ИМУНИТЕТ.

Вие и аз ще разгледаме видовете имунитет, разберете ролята на кръвните клетки във формирането на имунитета.

Слайд номер 8.

Учителят: Имунитетът е способността на тялото да се защитава от патогени.

Вече проучихме явлението фагоцитоза, но има и друг начин за защита.

Същността му е, че в отговор на появата на чужди съединения в тялото се освобождават защитни вещества, които елиминират чуждите съединения.

Учител: Чуждите вещества се наричат антигени(това са микроорганизми, вируси и всякакви клетки, чийто състав се различава от състава на собствените клетки на тялото.

Произвежда се срещу антигени антитела.

Антителата се синтезират от специални клетки - лимфоцити.

В тялото има няколко вида лимфоцити.

Учителят: Всеки тип антитяло е в състояние да неутрализира строго определен антиген, точно този, който е открит от Т-лимфоцита.

(селективността на антителата се проектира на дъската)

Учителят: Когато антигенът влезе в тялото втори път, антителата се произвеждат по-бързо. Това явление се нарича имунна памет. Казват, че са изградили имунитет.

2. Видове имунитет.

Слайд номер 9.

Учителят: Как изкуственият имунитет се различава от естествения имунитет?

(Учениците дават своите предположения.)

Учителят: - Какво мислите, какво означава вроден имунитет?

В кръвта има антитела от някои заболявания (кучешка чума и др.).

Какво означава придобито?

В резултат на заболяване или с майчиното мляко.

Учителят: Изкуственият имунитет се развива по два начина: въвеждането на ваксина и въвеждането на терапевтичен серум.

Учителят: Спомняте ли си какво въведе E. Jener за предотвратяване на едра шарка?

Течност от везикули от едра шарка, т.е. отслабени микроорганизми.

Ваксините са култура от отслабени микроорганизми.

Учителят: Какво се случва, когато се постави ваксина?

Т-лимфоцитите разпознават, а В-лимфоцитите произвеждат антитела. активен имунитет.

Когато човек вече е болен, инжектират терапевтичен серум, който съдържа готови антитела.

Това е пасивен имунитет.

3. Заболявания, свързани с отслабен имунитет.

Съобщение на ученика „Алергия“

Характеристика на заболявания, произтичащи от отслабен или увреден имунитет: СПИН, грип Разказ с елементи на разговор за профилактика на болестта.

C - синдром

P - придобити

Аз - имуно

D - дефицит

- Какво знаете за СПИН?

Как можете да се предпазите от заразяване със СПИН?

Опасен ли е грипът?

- Според вас има ли имунитет срещу грип, СПИН?

IV. Проверка на усвояването на нов материал от учениците

Учителят: Момчета, нека си представим такъв случай.

В болница е настанено дете, с диагноза дифтерия. Неговите патогени засягат лигавицата на гърлото и техните отрови се пренасят от кръвта в цялото тяло, причинявайки тежко отравяне.

Какво трябва да се приложи на детето: ваксина или терапевтичен серум? Защо?

Учител: През февруари - март има епидемия от грип. Как да се предпазите от грип?Какво да си поставя ваксина или терапевтичен серум? Защо?

Учителят: В нашата страна има система за ваксиниране. Погледнете ваксинационната карта.

(карта за ваксинация се разглежда)

Учител: Момчета, ние разгледахме защитния механизъм на тялото - имунитет, видове имунитет.

А вие какво мислите кои фактори укрепват имунната система и кои я отслабват.

На масите на учениците има таблица "Ролята на факторите, които отслабват и укрепват имунната система".

Учителят организира фронтален разговор, по време на който масата се попълва.

Фактори, които отслабват имунната система Фактори за повишаване на имунитета
1. Лоши навици 1. Здравословен начин на живот
а) а)
б) б)
2. Енергийно изтощение Отчитане на енергийните разходи на тялото
а) а)
б) б)
в) в
3. Стресът разрушава лимфоцитите 3.
4. Липса на физическа активност 4

На екрана Слайд номер 9.

V. Обобщаване на урока.

Учителят обобщава урока, докладва домашното: параграф 15, попълнете таблицата „История на развитието на идеите за имунитета“.

Учител: Днес в урока говорихме за важно свойство на тялото - неговия защитен механизъм.

От проникването на бактерии и чужди вещества тялото има външни и вътрешни защитни бариери

Човешкото тяло има външни и вътрешни защитни бариери;

Вътрешният защитен механизъм е имунитетът;

Основна роля при формирането на имунитета играят белите кръвни клетки - левкоцитите.

04.03.2016 2946 569 Стаховская Олга Анатолиевна

Урок по биология на тема "Имунитет. Органи имунна система: червен костен мозък, тимус, лимфни възли.Пасивен и активен имунитет, естествен и изкуствен.Функции на левкоцитите. имунна реакция. Антигени и антитела.
Степен: 8

Цели: да се запознаят учениците с определението и видовете имунитет, да се консолидират правилата за превенция на инфекциозни заболявания.

Оборудване: компютър, интерактивна дъска, Microsoft Power Point презентация „Имунитет. Видове имунитет.

По време на часовете.
1. Организационен момент.
2. Проверка домашна работа.
3. Учене на нов материал.
4. Затвърдяване на знанията
5. Домашна работа

1. Орг. момент Поставяне на целите на урока (слайд 2)

II. Проверка на домашните

1. Фронтално проучване.

Какви течности образуват вътрешната среда на тялото? (кръв, лимфа, тъканна течност)

Какъв тип тъкан е кръвта? (съединителен)

От какво се състои кръвната плазма? (сол, вода, протеини, въглероден двуокис, глюкоза и други хранителни вещества и разпадни продукти)

Какво има в утайката на утаената кръв? (оформени елементи)

Какво се появява на кожата под формата на леки капчици? (тъканна течност)

2. Самостоятелна работа – по текста на интерактивна дъскаопредели кои елементи на формата са включени.
(задачи на интерактивната дъска)
След завършване на работата - проверка с учителя - консолидиране на знанията.

Проверка на знанията.

Задача: Познайте за какви фигурни елементи говорим.
1. Червените кръвни клетки съдържат протеин хемоглобин.
2. Образува се в червения костен мозък, далака, лимфните възли.
3. Живейте 3-4 месеца.
4. Големи бели клетки с ядра.
5. Живейте 5-7 дни.
6. Умират в черния дроб, далака и бъбреците.
7. Умират в черния дроб, далака и местата на възпаление.
8. Съдържанието в 1 ml кръв е 250 хиляди.
9. Съдържанието в 1 ml кръв е 4-5 милиона.
10. Основната функция е преносът на кислород.
11. Основната функция е защита.

Преглед

Отговори: еритроцити - 1, 3, 6, 9, 10; левкоцити - 2, 4, 7, 11; тромбоцити - 5, 8.

III. Учене на нов материал

1) Ролева игра „Имунология“.

Час по биология.

Альоша и Миша влизат в класната стая, те са много развълнувани и разстроени от нещо.
Учителят разтревожен пита: "Какво има, момчета?"
Альоша: „Искахме да се запишем в училищния отбор по баскетбол, но не го направихме
предприеме."
Учителят: "Но защо?"
Миша: „Гледайки нашите медицински свидетелства, лекарите казаха това
боледуваме много често и имаме слаба защитна система.“
Альоша: „Колко сме слаби? Тук вземат Вася от 8б, въпреки че е много
Ние сме по-малки по размер и тегло.“

Учителят: „Не се притеснявайте, момчета, мисля, че можем да ви помогнем. За да направите това, първо трябва да разкриете тайните на защитната система на човешкото тяло и ние ще тръгнем на пътешествие из имунологията.

Разговор (фронтален)

А кой от вас вече е имал настинка или грип тази година? И чии роднини бяха болни у дома: майка, татко, братя или сестри? Изглежда, че много хора се разболяват.
- Има ли сред вас такива, които не са боледували тази година?
-Чудя се защо едни боледуват често, а други почти не боледуват? (Имунитет, защитни свойства на организма, закаляване)
*Какво е имунитет? Да видим какво е имунитет?

Имунитетът е способността на тялото да защитава целостта си от всички
генетично чужди (микроорганизми, чужди клетки) (слайд 6)

2.записване на определението в тетрадка
 А коя система от органи предпазва тялото ни? (Кръвообращение) Какви кръвни клетки защитават тялото от всички чужди? (Левкоцити) Как го правят? (Левкоцитите са в състояние да абсорбират всичко чуждо чрез фагоцитоза).
Имунната система е система от органи, която включва всички органи, участващи в образуването на клетки, които защитават тялото. И какви клетки защитават тялото ни? (левкоцити)

3. Разказ на учителя (презентация)

Всъщност огромна роля в защитата на тялото принадлежи на фагоцитите, които са били
открита от руския учен Иля Илич Мечников, той развива и теорията за фагоцитозата (вижте слайд 7), за която през 1908г. той получи Нобелова награда.

Изминаха повече от 100 години от създаването на теорията за имунитета от Мечников. Имунологията е обогатена с нови открития. Установено е, че Т и В лимфоцитите играят важна роля при формирането на имунитета.

4. Групова работа

Нека да разгледаме какви са механизмите на имунитета, като за целта ще се запознаете със задача 1 от информационния лист. Предлагам не повече от 3 минути за тази задача.

Задача 1. Въз основа на информацията по-долу предложете възможен механизъм на човешкия имунитет:
 Антигени – бактерии, вируси или техни токсини (отрови), както и дегенерирали клетки на тялото.
 Антителата са белтъчни молекули, синтезирани в отговор на наличието на чуждо вещество – антиген.
 Всяко антитяло разпознава собствения си антиген.
 Антителата имат удивителна способност да се комбинират с микроба, в отговор на който са създадени, и само с този, срещу който са възникнали, и с никой друг.
 Лимфоцитите (Т и В) имат на повърхността си рецептори, които могат да разпознаят „врага“.
-Нека да чуем отговорите за всяка група ... Много добре, браво, всички изразихте мнението си и сега ще проверим правилността на вашите предположения,
Ето как учените обясняват механизма на имунитета

5. Разказ на учителя с помощта на слайдове 8.9):

1. Т-лимфоцитите се образуват в костния мозък и узряват в тимуса (Знаете ли къде се намира този орган при вас? Тимусът или тимусната жлеза се намира зад гръдната кост и е лимфоидна тъкан). Сред тях има три разновидности: Т-убийци, Т-супресори, Т-хелпери.
 Т-килърите, свързвайки се с чужди клетки, ги убиват, като по този начин осигуряват клетъчен имунитет.
 Т-супресорите блокират прекомерните реакции на В-лимфоцитите, подпомагайки хармоничното развитие на имунитета.
 Т-хелперите предават информация за антигена, като по този начин допринасят за трансформирането на В-лимфоцитите в плазмени клетки.
2. В-лимфоцитите, получили информация от Т-хелперите, се превръщат в
 Плазмени клетки, произвеждащи антитела. Антителата свързват антигени и т.н. дават възможност на фагоцитите да ги абсорбират или самите те унищожават антигените - хуморален имунитет. Освен това, едновременно с плазмените клетки,
 клетки на паметта, благодарение на които се запомня информация за даден антиген. И сега, в случай на повторно проникване на този антиген в тялото, човешкият имунитет ще работи незабавно.

Че. Оказва се, че в тялото на всеки човек защитната система е имунитетът. Това е естествен имунитет.

6. Писане в тетрадка.(Евристичен разговор)

Естествен имунитет:
1. Вродена (пасивна)
2. Придобити (активни)
Каква според вас е разликата между вроден имунитет и придобит имунитет? (Фактът, че вроденото се предава по наследство от майката на детето, а придобитото се появява след заболяването).
Освен това за някои антигени човек има имунитет от раждането си, например срещу кокоша холера или чума по говедата. Новородените също имат вроден имунитет веднага след раждането, ако антителата на майката проникнат в тялото на детето през плацентата или с кърмата.
Какви клетки участват във формирането на придобития имунитет в организма? (Клетки на паметта, В-лимфоцити).
Естественият вроден имунитет се нарича още пасивен, а естественият придобит – активен.
- Защо мислиш? (защото организмът получава готови антитела).
Колко време мислите, че трае имунитета на детето? (Не, не за дълго, защото антителата в тялото на детето постепенно започват да се разпадат под въздействието на собствената му имунна система).
(Вижте слайд 10)
Въпреки това, тялото не е достатъчно само естествен имунитет. И историята свидетелства за това (вижте слайд 11):

7.Интернет информация (ученически изпълнения)

През 6 век в Византийска империяЧумата продължи 50 години и взе 100 милиона души. човешки животи.
Една четвърт от населението - 10 милиона души - е починало от чума през 14 век в Европа. Градовете и селата загиваха, по улиците се виждаха само гробари.
Едрата шарка взе още повече животи. През 18 век най-малко 400 000 души са умирали от едра шарка всяка година в Западна Европа. Заболяват 2/3 от родените, а от 8 души 3 са починали. Хората с гладка кожа, без белези от едра шарка бяха рядкост.
В началото на 19 век, с развитието на световната търговия, холерата започва да се разпространява. В Русия за 8 холерни години са се разболели 3360 хиляди души, от които 1700 хиляди са починали.
Не по-малко ужасна болест беше грипът или "испанският грип", който отне само за 2 години от 1918 до 1920 г. 20 милиона човешки живота, а според най-скромните оценки от 20 до 40% от населението на цялото земно кълбо е претърпяло усложнения.

А също и туберкулоза, антракс, магарешка кашлица, скарлатина, полиомиелит, грип ... Как да предотвратим епидемии, да намалим смъртността на хората?

Проблемът е разрешен през 1796 г., когато английският лекар Едуард Дженър случайно чува, че селяни, които са имали кравешка шарка, широко разпространена болест по говедата по онова време, не се разболяват отново и стават имунизирани срещу истинската едра шарка. Е. Дженър предложи ваксинация. На 14 май 1796 г. Е. Дженър събира малко течност от абсцес на кравешка шарка от една дойка и я инжектира в 8-годишно момче, Джеймс Фипс, и след това след 1,5 месеца го заразява с едра шарка. Момчето не се разболя. След 5 месеца Е. Дженър го заразява отново и момчето отново остава здраво (слайдшоу 12-13).

8. (Скица)

 Магазинер: Дженър е истински атеист, въпреки че е син на свещеник. В старите времена такова богохулство би било изпечено на клада. Необходимо е да се появи такава идея, да се въведе животински принцип на човек.
 Дама: ужасно, ужасно ... Един ми каза знаещ човекче на нещастното момче Фипс ще му пораснат рога и др. Знам, че дъщерята на една уважавана дама, след като я ваксинираха срещу тази зверска болест, тази шарка, се окосми и започна да муче.

През 19 век ваксинацията се извършва в много страни по света, вкл. и в Русия.
-Знаете ли кой е първият ваксиниран срещу едра шарка в Русия? Между другото, момичета, беше дама, защото мъжете много се страхуват от ваксинации.
Това беше Катрин 2, която специално покани специалист от Англия за това. Но масовата ваксинация започва през 1801 г., когато професорът от медицинския факултет на Московския университет Мухин Е. О. ваксинира дете от сиропиталище срещу едра шарка, в чест на това събитие той получава името Вацинов (слайд 14)

Голям принос за развитието на микробиологията и ваксинологията има Луи Пастьор, благодарение на когото са създадени ваксини срещу антракс, бяс и кокоша чума. (слайд 15)

Че. благодарение на дейностите на много учени беше установено, че освен естествен имунитет, човек може да развие и изкуствен имунитет с помощта на ваксина (активна).

Но какво да направите, ако човек все още е болен? Как можете да му помогнете? (Антибиотици, антитела срещу този патоген). Учените са намерили решение и тук, те са се научили как да създават терапевтични серуми, с помощта на които човек развива изкуствен пасивен имунитет. Ще продължим нашите изследвания и ще разберем как ваксината се различава от серума:

9.Работа в групи

Задача 2. Използвайки следните факти, обяснете разликата между ваксина и терапевтичен серум:

 През 1881г. Луи Пастьор отглежда антраксни бацили в инкубатор, в който постоянно се поддържа телесната температура на животното. Веднъж термостатът се повреди. Температурата се повиши, бацилите прегряха. Въпреки че не са умрели, те са били повредени и вече не са причинявали заболяване. Но въпреки това Пастьор заразява опитни животни с тези отслабени бацили. И се оказа, че след това животните стават имунизирани срещу антракс! Така е създадена ваксината срещу антракс.
 За да се получи дифтериен серум, конете се инжектират с дифтерийна отрова след определен брой дни, като всеки път се увеличава дозата. Когато в организма на коня се изгради стабилен имунитет, от него се взема част от кръвта. Почиства се старателно: отстраняват се кръвни клетки, фибриноген и някои ненужни протеини. Въведената дифтерийна отрова е напълно неутрализирана до този момент. От получения препарат се приготвя терапевтичен антидифтериен серум.

Браво, всички групи се справиха със задачата. Наистина ли
 Ваксината е препарат, произведен от отслабени или мъртви патогени. Въвеждането му в тялото причинява заболяване в лека форма, антитела се произвеждат в човек. Такъв имунитет може да продължи много години.
 Терапевтичният серум е препарат от готови антитела, взети от кръвна плазма на животни. Този серум допринася за формирането на пасивен изкуствен имунитет при хората. Такъв имунитет скоро изчезва (благодарение на антидифтерийния серум животът на много деца е спасен; преди създаването му 60-70% от децата са починали).
Че. в допълнение към естествения имунитет, човек може да развие и изкуствен активен и пасивен имунитет.
-Защо имунитетът, който се появява след ваксиниране на ваксината, се нарича активен, а серумният имунитет - пасивен? (защото след ваксината антителата се образуват от клетките на собственото тяло и с въвеждането на серум антителата са готови).

10. "Мозъчна атака"

Медицината успя да контролира почти всички епидемични заболявания (слайдове 17,18). Лекарите пребориха чума, холера, едра шарка, детски паралич, малария, антракс. Има обаче някои заболявания, които все още отнемат живота на хората. Например настинките - грипът и острите респираторни инфекции (острите респираторни заболявания) днес остават най-често срещаните заболявания. Грипът и ARVI са известни още от времето на Хипократ (описанията на болестта са запазени в неговите произведения). Епидемиите възникват всяка година през студения сезон и засягат до 15% от населението на света. Грипът и ТОРС заемат 1-во място по брой случаи в света и представляват 95% от всички инфекциозни заболявания. Грипът също е опасен, защото вирусът се променя леко всяка година и следователно имунитетът, останал от предишни контакти, не е достатъчен. Засега грипната вълна не ни е достигнала и все още имаме време да подготвим организма си за това неприятно заболяване. (Слайдшоу 19).

Какво можем да направим по въпроса? (Чесън, сладко, витамини, лук...). Вижте какво още можете да добавите към диетата си за укрепване на организма (демонстрация) - лимон, червена боровинка, боровинка, сладко от малини, богати на витамини; лук и чесън - фитонциди; дива роза, сушени малини, боровинки - желе, компоти, мултивитамини) Можете да се ваксинирате срещу грип.
- Кога трябва да се направи? (За предпочитане не по-късно от средата на октомври, когато и след лятото организмът е достатъчно силен, за да изгради силен имунитет срещу грипния вирус).

Ето моите препоръки за зимния сезон:
1. „Не влизайте в хибернация“
2. Яжте по-малко мазно и сладко,
3. Яжте повече зеленчуци и плодове;
4. Препоръчва се използването на мултивитамини;
5. Лягайте си навреме и за предпочитане един час по-рано от обичайното (не по-късно от 22.00 ч.);
6. Отдайте се на разходки на открито.

И защо е лошо много, често се разболяват? Не е ли толкова приятно да се излежавате на дивана у дома, когато всички се грижат за вас? (Имунитетът е намален, отслабен, тялото трябва постоянно да работи за износване, увеличава се рискът от навлизане на патогени в тялото, с които отслабеното тяло не може да се справи).
Има заболяване, което е точно това, което е страшно, защото тялото изобщо не е в състояние да устои на инфекцията, дори и на най-слабата.

11. Сцена "Доктори"

Това е СПИН - чумата на 21 век - синдром на придобита имунна недостатъчност (слайдове 22-24).
Първите случаи на СПИН са регистрирани в началото на 80-те години в Съединените щати. Сега епидемията е обхванала около 190 страни по света (от началото на епидемията 24 милиона души вече са починали от СПИН, повече от 42 милиона в момента живеят с ХИВ).
Вълната на заболяването достигна и Казахстан, в момента са регистрирани 14 812 заразени с ХИВ, включително 334 деца под 14 години,
и в нашия град вече има няколко заразени с ХИВ.
Причинителят на заболяването е ХИВ - човешкият имунодефицитен вирус.
Групите задават въпроси

Знаете ли колко е опасно?
Вирусът заразява Т-лимфоцитите (Т-хелперите), което прави тялото беззащитно срещу инфекциозни заболявания.

Има 3 начина за предаване на инфекцията: (слайд 25)
1. полов
2. от майка на дете (на 3-то място по брой инфекции, вирусът се предава на детето по време на бременност, раждане или с кърмата. Има уникален опит на нашите лекари, благодарение на който рискът от заразяване дете се намалява до 2, а понякога дори до 0,5 %.
3. чрез кръв (първите болни от СПИН са били наркомани, а сега това е много разпространен начин за предаване на ХИВ инфекцията. Хората от рисковата група обаче не винаги са носители на вируса. У нас има тъжен опит на инфекция в град Чимкент на новородени в родилния дом.по вина на медицинския персонал, защото децата са били ваксинирани с лошо стерилизирани спринцовки.В резултат на това сега тези невинни деца са изхвърлени от обществото.Въпреки че учените са доказали, че не е толкова лесно да се заразите с вируса.

не може да се зарази чрез
 Слюнка
 Урина
 Пот
 Насекоми
 Чрез предмети от бита
 Намиране в една и съща стая или транспорт

IV. Затвърдяване на знанията

1. Разговор: Съгласни ли сте с формулата на Хипократ: „Всяко заболяване е по-лесно да се предотврати, отколкото да се лекува“?

2. Самостоятелна работа.

Установете съответствие между начина, по който човек придобива имунитет и неговия тип.

1) е наследено
2) възниква под действието на ваксина
3) се образува след заболяване
4) вродени
5) възниква при въвеждането на терапевтичен серум Тип имунитет

Естествен А

Изкуствен V
1 2 3 4 5
А Б А А Б

V. Домашна работа: § 35, повторете § 32.

Изтегляне на материал

Вижте файла за изтегляне за пълния текст.
Страницата съдържа само фрагмент от материала.

Конспект на урока на тема: Имунитет

Цел: задълбочаване на знанията за имунитета - важна част от човешкото здраве

Цели на урока.

Образователни. Формирайте понятия: "имунитет", "имунна система", "антитела", "антиген", "ваксина", "серум за лечение"

Научете за видовете имунитет.

Образователни. Продължаване на хигиената, физическото възпитание, убеждаване в необходимостта здравословен начин на животживот.

Да внуши чувство на патриотизъм, да убеди в познаваемостта и материалността на физиологичните процеси.

Развиване. Развивайте интелектуални способности логично мисленеда развият комуникативни умения.

Оборудване и материали: телевизор, компютър, презентация, набор от задачи за групи, тест за контрол на знанията, тетрадка с печатна основа, портрет на И.И. Мечников.

По време на часовете.

I етап. Обосновка на целта на урока, актуализиране на знанията.

Въведение от учителя.

На дъската е епиграфът „Нашето тяло е държавата, а силите на имунитета са армията, пазеща нейната независимост“. (Рем Петров)

Четене на епиграфа.

Нашата задача: да идентифицираме начини за защита на човек от болести, да проучим начини за запазване и укрепване на имунитета.

Защо е важно?

Живеем в агресивен свят, изпитваме стрес и влиянието на неблагоприятна екологична среда, тялото ни е постоянно заобиколено от невидими врагове - бактерии, вируси, патогенни гъбички, които причиняват инфекциозни заболявания.

Ако човек нямаше "отбранителна армия", той би бил безсилен в борбата с "външните".

Да си припомним миналото.

1. Какви кръвни клетки участват в защитните реакции?

2. Къде се образуват и узряват левкоцитите?

3. Каква е формата на левкоцитите, какво значение има?

Извънземните могат да бъдат не само микроби, но и протеини на друг организъм, защото всеки човек е индивидуален, всеки организъм има свой собствен набор от характеристики.

Помислете за човешките кръвни групи. Защо е необходимо кръвопреливането да се извършва стриктно при отчитане на групите и Rh фактора? Дай примери

Какъв е изводът?

Когато необичаен за човек протеин навлезе в кръвта, тялото отхвърля „чуждото“. Това също е имунитет, който запазва биологичната индивидуалност.

II етап. Учене на нов материал.

1. Историята на откриването на фагоцитозата: презентация или съобщение от ученици за I.I. Мечников, неговата работа и значението на тази работа за човек. Демонстрация на портрет на учен.

2. Слайдшоу за специфичен и неспецифичен имунитет. Обяснение на учителя.

3. Слайд шоу за взаимодействието антиген-антитяло. Обяснение на учителя.

4. Демонстрация на слайд за физиологичната същност на имунитета, за образуването на Т-лимфоцити и В-лимфоцити, производството на антитела срещу разпознат антиген, т.е.

върху развитието на високо специфичен имунитет. Въвеждане на термини: имунитет, антитяло, антиген.

5. История на ваксините и видове имунитет.

а) Самостоятелна работа с текста с. 137.

б) Попълване на задача № 118 в работната тетрадка.

в) Проверка на схемата, обяснения на учениците.

г) Разговор с учениците:

Дайте примери за ваксинации в училище.

Какво е вашето отношение към този процес?

Защо някои хора отказват ваксинация?

Проблемен въпрос:

Защо на човек се дава серум, а не ваксина по време на спешност? (Дискусия, установяване на разликата между ваксината и серума). Запис в r / t.

6. Начини за укрепване на имунитета, работа в групи. Задачи за преговор.

I група. Какво може да доведе до енергийно изчерпване?

Познайте как ще се отрази на имунната система?

II група. Как стресовото състояние (нервно напрежение) ще повлияе на запазването на имунитета?

Предложете правила за здравословен начин на живот.

III група. Представете си как лошите навици ще повлияят на имунната система.

Предложете правила за здравословен начин на живот.

IV група. Предложете защо децата, които се занимават с физическо възпитание, боледуват по-малко.

Предложете правила за здравословен начин на живот.

V група: Предложете какво влияние има хипотермията върху имунитета.

Приемете правилата за здравословен начин на живот.

Групови отчети. Проверете с отговорите. Изводи. Записване Общи правилаукрепване на имунитета (Приложение No1).

III етап. Затвърдяване на знанията.

Въпроси от основно ниво.

    Какво е имунитет?

    Каква роля играят антителата?

    Какви кръвни клетки изпълняват защитна функция?

    Как естественият имунитет е различен от изкуствения имунитет?

    Защо се поставят ваксини?

Въпроси за напреднали.

    Какво осигурява имунитет?

    Каква е ролята на В- и Т-лимфоцитите, фагоцитите?

    Каква е разликата между действието на ваксината и действието на терапевтичния серум?

    Какви са видовете имунитет?

    Защо повишаването на левкоцитите в кръвта може да показва наличието на инфекция в тялото?

IV етап. Резултати от урока: оценка, обяснение на домашната работа.

Страница 136-137, въпроси 1-9. съобщение за СПИН.

Литература.

Учебник. Сонин Н.И., Сапин М.В. "Биология. Човек". Москва. Дропла 2009

В.З. Резникова, В.И. Сивоглазов. Биология. Раздел "Човек и неговото здраве". Методическо ръководствоза учителя. Москва 1998г

Методическо ръководство към учебника Sonina N.I., Sapina M.V. "Биология. Човек". Москва. Дропла 2007

Тарасов В.В. „Имунитет. История на откритията. Москва. Дропла 2004

Г.К. Зайцев, А.Г. Зайцев. Твоето здраве. Укрепване на тялото. Санкт Петербург. 1997 г

План на урока по биология в 8 клас

Тема: "Имунологията в служба на здравето"

Цел:да формират знания за механизма на производство на имунитет, видове имунитет, разлики между ваксини и ваксинации, условия на кръвопреливане, Rh фактор.

Задачи:

Уроци:въведе учениците в науката имунология; определят ролята на ваксините в превенцията на заболяванията и терапевтичните серуми в тяхната профилактика и лечение; въведе класификацията на имунитета;

Образователни: продължете да развивате умения самостоятелна работаи групова работа; да формират умения и способности за систематизиране и обобщаване на усвоените знания;

Образователни:продължават да възпитават учениците в желанието да запазят и укрепят здравето си; отговорност за изпълнение на задачите.

Тип урок:комбинирани

Методи на урока: проблемна, частично изследователска, репродуктивна, творческа, словесна.

Форми на организация учебни дейности: индивидуални, групови, независими.

Универсални учебни дейности:

Резултати по тематаизучаване на:

Познава значението на имунологията за решаване на проблема за поддържане на човешкото здраве;

Опишете употребата на ваксини и серуми;

Сравнете имунитета: естествен и изкуствен, пасивен и активен;

Възпроизвеждайте дефиниции на понятия « алергия », « алерген », « тъканна съвместимост », « донор », « получател »;

Познава кръвните групи на човек и правилата за тяхното преливане; обяснете механизма на резус конфликта.

Резултати от обучението по метапредмет:

Познавателни - да използват различни източници на информация, включително електронни, за решаване на поставените задачи; изграждат логическа верига от разсъждения;

Регулаторни - да контролират и оценяват резултатите от собствената си дейност, да правят корекции в тяхното изпълнение;

Комуникативен – пълно и точно изразяват мислите си, аргументират собствената си гледна точка, участват в диалог и дискусия; работят ефективно по двойки и групи при решаване на учебен проблем.

Лични резултати от обучението:

Признават практическата стойност на знанията по имунология;

Покажете познавателен интерес, насочен към изучаване на механизмите на имунитета.

Оборудване:компютър, презентация "Имунологията в услуга на здравето", инструктивни карти за ученици, учебник по биология. Човек. D.V.Kolesov, R.D.Mash, I.N.Belyaev

По време на часовете:

аз Организационно време:

II.Актуализиране на знаниятаза имунитета и инфекциозните заболявания.

Предна анкета:

Назовете защитните бариери на тялото.

Какво е имунитет?

Какво означава неспецифичен имунитет?

Какво представляват антигените7

Посочете разликата между клетъчния и хуморалния имунитет.

Назовете имунната система.

Какво е СПИН?

Посочете начините за предаване на ХИВ инфекцията.

Избройте инфекциозни заболявания.

III/ поставяне на цели: "Момчета, точно вчера записахме запис в дневниците: "Учениците от нашето училище ще бъдат ваксинирани срещу грип." Да, и сред населението също се извършва ваксинация. Защо се нуждаем от ваксинации?

Какво мислите, каква е темата на нашия урок?

азV . Учене на нов материал:

Слайд номер 1.Тема и цели на урока.

Историята на изобретяването на ваксината.

Историята на учителя с демонстрация на презентацията.

Защо в едни случаи се използват ваксини, а в други серуми? ?

Какво трябва да се има предвид при кръвопреливане?

Какво изучава науката имунология?

За да отговорим на тези въпроси, трябва да работим с § No19.

Ще работим както индивидуално, така и групово.

Отворете §№19, вземете карти с инструкции. (приложен).

Прочетете и изпълнете задача номер 1.( индивидуална работа).

Слайд #3 -Проверете правилността на задачата. Можете да коригирате или добавите.

Прочетете задача номер 2. (самостоятелна работа). Запознайте се с класификацията на имунитета, обърнете внимание на какво се основава.

Обърнете внимание на връзката на тази класификация с понятията "ваксина" и "серум". (Всичко това се дължи на изкуствен имунитет)

Проверка на ученически работи слайд номер 4.

Момчета, сега ще работите в групи. Но първо искам да ви задам един въпрос, на който ще се опитате да отговорите след като изпълните получените задачи.

Слушайте внимателно:

Калциевите соли се отстраняват от донорската кръв чрез добавяне на вещества, които утаяват тези соли. Защо го правят?

Групова работа.(Заданията са еднакви, но е възможно групите да изберат като домашна работа различен видтворческа работа). Студентите са помолени да седят на групи. Координаторите се назначават предварително от преподавателя и самите те формират групи.

Прочетете внимателно въпрос №3. (приложен).

Студентите се запознават с понятията „алергия” и причините за тъканна несъвместимост.

Групите получават различни задачи.

Задача No4 за група No1. (приложено)

Задача номер 5 за група номер 2. (приложено)

Прочетете задачите.

Обърнете внимание на коректността, точността на задачата.

Резултати на слайдове 5 и 6.Моделите по имунология се обсъждат фронтално и се записват в тетрадка.

Да се ​​върнем на въпроса, който ви зададох преди да изпълня задача номер 3.

Ако учениците не могат да отговорят на въпроса, поканете ги да си спомнят: какво влияе върху съсирването на кръвта?

Слайд номер 7. Отговор на въпроса: Дарената кръв се прелива на хора, които се нуждаят от нея. В резултат на отстраняването на калция тази кръв не се съсирва и може да се съхранява дълго време.

V. Фиксиране:

Играта:"Морски шах"

Групите избират или „X“, или „O“.

Въпроси към играта: 1. Какво е ваксина? 2. Назовете метода за придобиване на изкуствен пасивен имунитет. 3. Назовете метода за придобиване на естествен активен имунитет. 4. Какво е алерген? 5. Вещество, което предизвиква имунен отговор. 6. Процесът на поглъщане на чуждо вещество. 7. Способността на тялото да се освобождава от чужди тела. 8. Лице, което дарява кръв. 9. Той създаде първата ваксина.

VI. Отражение:Какво ново научихте в днешния урок?

Как научихте материала днес, какво ви хареса в работата по групи?

Как ви помогнаха слайдовете?

VII . Домашна работа:§ 19.

Групова работа.Задача номер 3. Изпълнете творческо предизвикателство.

Опитайте се да си представите концепции алергияи тъканна съвместимоствъв всяка от предложените форми:

  1. мини есе;

    мини-приказка или стихотворение;

    плакат и др.

избор.(приложено)

VIII . Обобщаване на урока и оценяване.

Инструкционна карта към урока



Какво друго да чета